Pelet Külünden Organik Gübre

Kullandığınız pelet külünden organik gübre üretebileceğinizi biliyor musunuz? Hepimizin bildiği gibi ağaç peletleri, pelet makinaları tarafından ağaç tozundan üretilen bir çeşit biokütle yakıtıdır. Pelet sobaları çok fazla kül bırakmaz, lakin uzun süreli olarak çıkan küllerinizi biriktirmeniz halinde bu külleri organik bir gübre olarak kullanabilirsiniz. Odun Pelet külü bir çok inorganik element barındırmaktadır ve bir çok alanda kullanılabilir.

Peki Pelet Sobasının Atık Külünü Nerelerde Kullanabilirsiniz?

TARIM ALANINDA

1.1 Doğrudan veya dolaylı olarak bir çok tarım ve ormancılık alanında kullanılır.

1.2 Toprağın iyileştirilmesi adına kullanılır, toprağın aktivitesini arttırır.

Bitkinin büyümesi için gerekli besin maddeleri içeren ahşap pelet külü ve diğer biokütle atıklar, bileşik gübre üretmek için yüksek kaliteli malzemelerdir. Teorik olarak, ahşap pelet yakıt külünün sürdürülebilir kullanımı için en iyi şekil, tarım, ormancılık ve toprakta uygulanmasıdır. Doğrudan tarla arazisine veya gübreye geri dönülmesi, yalnızca yapay gübre kullanımını azaltmakla kalmaz, besin dengesini de korur ve aynı zamanda toprak için besin kompozisyonunu arttırır, mineral israfını da azaltır.

   MEYVE BAHÇESİ ENDÜSTRİSİ 

Tohum çimlenmesini ve kök büyümesini teşvik eder. Odun pelet külü toprak sıcaklığını arttırır, toprağı gevşek ve havalandırılmış olarak muhafaza eder ve bu da tohum çimlenmesini teşvik eder. Yaprak dökülmelerini azaltarak kaliteyi arttırır. Fotosentezi arttırır ve daha verimli meyve ağaçlarının oluşumunu sağlar.

Benzer Yazılar